Witam! Nazywam się Sebastian i stworzyłem tą stronę w celu opowiedzenia o wirusach komputerowych.

Wirusy

Tyle przecież słyszy się dzisiaj o wirusach, programach szpiegowskich itp. Ale czym one właściwie są? Jak działają? Jak skutecznie się przed nimi bronić? Dowiemy się właśnie czytając to co udało mi się znaleźć w internecie...

Obrazek1

Zacznijmy od tego że wirusy to ogólne pojęcie na najczęsciej niechciane oprogramowanie. Mniej lub bardziej niebezpieczne... i mimo iż typów takich właśnie programów jest bardzo dużo zaczynając od wyświetlania reklam, poprzez niszczenie naszych plików , aż po wyłudzanie dużych ilości pieniędzy.

Tutaj chciałbym omówić kilka typów wirusów, na które jesteśmy narażeni:

-Trojan: ten dobrze znany typ wirusa zawdzięcza swoją nazwę od tego, że jak mityczny koń Trojański posiada w sobie inne wirusy instalujące się w tajemnicy przed użytkownikiem.

-Rootkit: narzędzie pomocne w crackingu (włamaniach) haseł na zainfekowanym komputerze itp. Mimo to Antywirus najczęściej odrazu blokuje taki program bezpośrednio po włączeniu.

-Backdoor: tak jak nazwa sugeruje instaluje kolejne wirusy potajemnie (chodzą plotki że większość działa tylko gdy mamy dostęp do internetu ;))

-Worm (lub po prostu robak): Tak naprawdę nie jest on do końca wirusem lecz wpisałem go tutaj ponieważ zachowuje się jak wcześniej wspomniany. Posiada możliwość samoczynnego mnożenia się i infekowania coraz to kolejnych plików. Najczęściej mnoży się poprzez e-maile nazywane również spamem.

-Wirus Makr: Wirus ten ma wiele odmian. Na przykład wirus zwany "Ellar" infekuje, a następnie niszczy arkusze kalkulacyjne takie jak Excel.

-Wirus Plikowy: Infekuje pliki dodając do kodu programu swój własny.

-Aby znaleść szczegółowe informację o tym jak się efektywnie bronić przed takimi wirusami, kliknij "Antywirus" na górze strony :)